Quartz Isıtıcı ile Infrared Isıtıcı Arasındaki Fark

Quartz ısıtıcılar, ışıma yöntemi ile belirli alanları anında ısıtabilen rezistans türleridir. Cisimlerin ya da insanların doğrudan ısınabilmesini sağlayan ürünlere quartz ısıtıcılar diyebiliriz. Isınmış olan havanın kapalı mekanlar içerisinde dağılmasını ve cisimlerinde ısınmasını istiyorsanız quartz ısıtıcılar sizler için ideal olabilir.

Infrared ışınları sayesinde ışığın vurduğu cisimler daha hızlı bir biçimde ısınmaya başlarlar. Böylelikle, ısının yönlendirilmesini daha kolay bir hale getirmiş olursunuz. 900 derecedeki yüksek sıcaklıklara kadar ulaşabilen quartz ısıtıcılar, etkili bir ısıtma seviyesine erişmenizi sağlar. Isıtılması zor olan ve ısıtmasını karşılayamadığınız geniş ve yüksek tavanlı alanlarda enerji tasarrufu elde ederek ısıtma elde edebilirsiniz.

Infrared Işınları Ne Anlama Geliyor?

Infrared sistemleri ise ısıyı ışık yoluyla yayarlar. Aynı zamanda havayı da ısıtmadan havayı bir aracı olarak kullanmadan doğrudan objeleri ısıtan infrared sistemler kullandıkları ışıklar ile diğer ışıklardan daha fazla ısıyı taşıyabiliyorlar.

Infrared ışınları, güneş ışınlarının 0.78 ile 300 mikrometre dalağa boyu aralığındaki ışınlar olarak adlandırılır. Turuncu renkli olan bu infrared ışınları sadece güneşin doğuşu ve batışı sırasında net olarak görülebilir.

Endüstriyel alanlarda ısıtma sistemi kullanmak isteyen kişiler genellikle infrared sistemleri tercih ederler. Infrared sistemler aynı zamanda tıp sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Quartz ısıtıcılar ve infrared ısıtıcılar arasından seçim yaparken kendi ihtiyaçlarınızı ve bu ısıtıcıları kullanacağınız alanı göz önünde bulundurmalısınız.

Leave a Comment